kaardenbol bram in het veld tuin
Foto's: Jauke Boerdam

“Waarom liggen er tegels tussen de kruiden?”

Vergroenen. Daar is de gemeente Losser hard mee bezig. En op een zeer
duurzame manier. Eén van de projecten die al bijna tien jaar word omarmd, is
de Groene Loper Losser Oldenzaal. Bram in het Veld, adviseur Groen &
Landschap vindt het heel belangrijk dat bewoners die willen vergroenen door
de overheid worden gesteund.
(door Jauke Boerdam)

Bram in het Veld
Bram in het Veld  -  Foto Jauke Boerdam

Bewonersinitiatieven

“Juist bewonersinitiatieven kunnen op een eenvoudige manier het verschil maken voor de biodiversiteit in onze gemeente. Het uitdelen van waardplanten of gezamenlijk ergens een mooie boom planten, zoals de Groene Loper doet, maakt onze leefomgeving gezonder. Al die kleine beetjes zorgen gezamenlijk voor een grote impact.”
Als ambassadeur Leefbare Stad (https://nlgreenlabel.nl/ambassadeurs-leefbare-stad/) geeft Bram regelmatig aan dat vergroening de oplossing is tegen wateroverlast en hittestress. “Helaas wordt er vaak naar technische oplossingen gezocht, zoals grotere rioolpijpen om overtollig water sneller af te voeren. Maar juist door meer ruimte voor groen aan te bieden, zoals een paar mooie wadi’s zoals er nu in De Lutte liggen, los je beide problemen op.”
“In stedelijk gebied lijken bewoners de urgentie van groen beter te zien, omdat ze het groen ook echt missen. In het landelijk gebied, zoals hier in Losser en Oldenzaal denken veel mensen dat er voldoende groen aanwezig is. Maar het buitengebied biedt weinig ecologische waarde en is geen onderdeel van je directe leefomgeving in de woonwijk.”

Bewoners vergroenen hun buurt
Bewoners vergroenen hun buurt

3+30+300

Hij ziet het liefste dat overal de vuistregel 3+30+300 wordt gehaald. Die stelt dat iedereen vanuit huis tenminste drie bomen moet kunnen zien, 30% boomkroonbedekking moet hebben en iedere inwoner binnen 300 meter een park of een groene ruimte moet hebben.
(https://klimaatadaptatienederland.nl/hulpmiddelen/overzicht/handboek-3-30-300-regel/)
Maar helaas is dat nog niet het geval. “Hier willen veel mensen strakke gazons met alleen gras en gemaaide bermen. Terwijl veel ‘onkruiden’ juist kruiden zijn die onze biodiversiteit versterken.”
Natuurlijk moet het zicht in het verkeer niet belemmerd worden, maar juist bermen zijn een goed bloemenlint voor allerlei vlinders, bijen en andere dieren. Helaas zijn veel bewoners bang voor meer ratten en ander ongedierte wanneer we over vergroening spreken. En dat is onterecht. Want als de ecologische balans goed is, heb je juist minder last van plagen.”

Bram laat op de laptop een voorbeeld van vergroende straten zien. “Hier wordt je toch blij van?” Een tijd geleden heeft de gemeente een hele berm in een straat waar ratten werden gezien, kaal gemaakt om te kijken wat er zat. “We hebben geen enkel rattenhol gevonden en geen rat gezien. Het zijn vaak ongegronde angsten.”

Deelnemers van de waardplantenactie
Deelnemers van de waardplantenactie  -  Foto CM

Inheemse planten

De Groene Loper zorgt voor bewustwording. Bij het uitdelen van waardplanten leggen ze uit dat veel vlinders maar één soort plant hebben waarop ze leven en waarvan ze eten. Zonder deze waardplanten overleven de vlinders niet. Het is volgens Bram onderdeel van de grote transitie die plaats moet vinden.
“Veel bedrijven zetten een groot insectenhotel neer om mee te doen aan de vergroening. Maar ze vergeten dat de bijen die daarin kruipen voedsel nodig hebben. En in een gemaaid grasveld zitten geen bloemen, geen nectar en geen stuifmeel. Dus dan vertel ik die bedrijven dat ze er wel inheemse planten bij moeten zetten, die
tot bloei moeten komen. Omdat anders de bijen niet overleven.”

Tegels tussen mijn kruiden
Onlangs had de gemeente klachten binnen gekregen over onkruid tussen de bestrating. Toen Bram daar met zijn collega’s liep, wees hij op de rijbaan en de stoep.
“Ik vroeg hen waarom die rijbaan en stoep daar lagen. Mijn collega’s zeiden ‘Omdat daar veel gewandeld en gereden wordt’. Waarop ik zei, wijzend naar de plek van het ‘onkruid’: “Hier wandelen of rijden de mensen blijkbaar niet, dus waarom liggen daar tegels tussen de kruiden?”
“Ik zou het geweldig vinden als we andersom gaan denken. Eerst alles groen maken en dan de mens ‘olifantenpaadjes’ laten aanbrengen. Gewoon door ze te laten lopen waar ze zelf logisch vinden. En dan op die plek tegels leggen.”

Pad in de eigen tuin van Bram
Pad in de eigen tuin van Bram  -  Foto CM

Prijswinnaar

Bram gaat voor het hele vergroeningsoeuvre. Op zijn kast in de woonkamer prijkt een kleurrijke, glazen wisseltrofee. “Dat is de Harry Meijerinkprijs, die ik van Stichting Landschap Overijssel ontving als ambtenaar die zich op een bijzondere manier inzet voor natuur en landschap. Daar ben ik best trots op.”
(https://www.landschapoverijssel.nl/nieuws/bram-in-het-veld-van-gemeente-losser-wint-harry-meijerinkprijs)
Hij gaat graag bij de mensen langs om vergroeningskansen te bespreken. En er wordt gratis advies gegeven over beplanting.
(https://groenblauwtwente.nl/bewoners/maatregelen/) “Het kan allemaal, maar de mensen moeten het wel even ontdekken.”

Kaardebol
Kaardebol  -  Foto Jauke Boerdam

Eigen tuin vergroenen

En dat is het mooie van Bram. Hij promoot niet alleen groen vanuit de gemeente,
maar ook in zijn eigen tuin staan veel inheemse planten. “En een paar exoten. Deze
Chinese papierstruik bloeit heel vroeg. Hij biedt insecten in februari al voedsel. Dus
die laat ik lekker staan.”
De kleine wadi vangt het regenwater op en de hoge kaardenbol geeft zijn tuin een
mooie structuur in de winter. “Je hoeft niet afhankelijk te zijn van de gemeente. Je
kunt ook in je eigen tuin prima bijdragen aan meer natuur. En daar helpt de Groene
Loper Losser Oldenzaal je goed bij.”

Volg de Groene Loper Losser Oldenzaal en ontdek hoe zij jouw vergroeningsinitiatief
kunnen helpen en kijk op www.groeneloperlosseroldenzaal.nl

Wadi in Bram's tuin
Wadi in Bram's tuin  -  Foto CM